Czy wiesz, że….

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że słowo "pocztówka" wymyślił sam… Henryk Sienkiewicz. Słynny pisarz w 1900 roku wygrał konkurs, w którym należało nadać nową, bardziej funkcjonalną nazwę klasycznym kartom pocztowym. Choć w Polsce powoli odchodzą one do lamusa, to jednak w nowej, odświeżonej formie elektronicznej biją rekordy popularności w sieci — zwłaszcza przed świętami. Gdzie można je pobrać bezpłatnie? Niewiele brakowało, by na pocztówki Polacy mówili "listówki", "otwartki" albo jeszcze lepiej… "pisanki" — to właśnie te nazwy udało się zdetronizować 120 lat temu Sienkiewiczowi, który de facto jest ojcem chrzestnym skróconej formy klasycznych kart pocztowych. Ich historia wcale nie jest zbyt długa. Mimo że trudno ustalić, kto po raz pierwszy wpadł na to, by zamiast tradycyjnych listów wysyłać nieco krótsze, ale za to dużo bardziej kolorowe pocztówki. Wiele wskazuje na to, że mógł być to niemiecki księgarz August Schwartz, który pod koniec XIX wieku (w 1870 roku) wymyślił, by na rogu jednej z kart korespondencyjnych wydrukować barwną postać. Wcale nie był to jednak żaden święty Mikołaj, a tylko… dobrze uzbrojony artylerzysta. Kartki elektroniczne, które w internecie zastąpiły tradycyjne pocztówki, w Europie Zachodniej pojawiły się dopiero pod koniec ubiegłego wieku, a w Polsce dopiero po roku 2000. Mimo że w wielu krajach nadal kultywuje się zwyczaj przesyłania wypełnionych (najlepiej własnoręcznie) kartek świątecznych, to zdaje się, że wśród polskich internautów coraz częściej wybiera się formę e-kartek. To właśnie w ten sposób chętnie przesyłamy innym użytkownikom życzenia, jeśli prócz paru ciepłych słów chcemy podkreślić odświętny charakter treści tego, co mamy do powiedzenia nie tylko znajomym z mediów społecznościowych, ale także bliskim. Zwłaszcza jeśli nie możemy odwiedzić (co w czasie tegorocznych świąt Bożego Narodzenia 2020 w czasie pandemii covid-19 nie będzie rzadkością).

 

 

Nazwa samochodów KIA została przyjęta w 1951r. W języku koreańskim "Ki" oznacza "pokazane światu" a litera "A" odnosi się do Azji.
Tak więc KIA to „Pokaż światu Azję”.

Natomiast ćwierć wieku temu przyjęte zostało obecne logo KiA, które w przeszłości przyjmowało zmieniającą się kolorystykę i kształt.

 

  • Najstarszym żyjącym człowiekiem w historii była, mieszkająca we Francji, Jeanne Louise Calment, która przeżyła 122 lata i 164 dni;
  • Pająki mogą żyć nawet 43 lata;
  • Najstarszy kot w historii żył 38 lat;
  • Najdłużej żyjąca złota rybka (wygrana na loterii w  wesołym miasteczku) żyła 43 lata;
  • Wieloryby dziobowe słyną z tego, że są najdłużej żyjącymi gatunkami ssaków na Ziemi. Najstarszym żył 211 lat;
  • Kilka lat temu rybacy złapali rekina grenlandzkiego, który miał około 512 lat;

 

 

The Times 28 września 1921 na swoich łamach tak pisał m.in. o powodach gwałtownego popytu na AGD ( jak je współcześnie nazwamy) :

Stale rośnie popyt na urządzenia oszczędzające prace domowe, zwłaszcza w czasach kiedy niedobór służby domowej i ich niezależne nawyki sprawiają, że niektóre z tych urządzeń są niezbędne w gospodarstwach domowych.”

 

Stworzony przez Agathę Christie, przed ponad 100 laty, Herkulesa Poirot – zawsze nienagannie ubrany, z nieodłączną laseczką i lśniącym, wypomadowanym wąsikiem, stał się kultową postacią detektywa, rozwiązującego nierozwiązywalne dla innych kryminalne zagadki.

We współczesną nam erę cyfrową, przygody Herculesa Poirota , przeniosła ‎45 osobowa firma Blazing Griffin z Glasgow, która stworzyła grę komputerową oparta na przygodach belgijskiego detektywa.

‎Akcja gry, która trafiła właśnie do sprzedaży, rozgrywa się tuż przed wybuchem I wojny światowej.‎

Istnieje coraz więcej dowodów na to, że owady mogą doświadczać niezwykłej gamy uczuć. Mogą dosłownie brzęczeć z zachwytu na przyjemne niespodzianki, lub pogrążyć się w depresji, gdy złe rzeczy się zdarzają, które są poza ich kontrolą. Mogą być optymistyczne, cyniczne lub przestraszone i reagować na ból tak jak każdy ssak. I choć nikt jeszcze nie zidentyfikował nostalgicznego komara, umartwionej mrówki czy szyderczego karalucha, to wiedza o złożoności ich uczuć rośnie z każdym rokiem, twierdzi Scott Waddell, profesor neurobiologii na Uniwersytecie w Oxfordzie.
Profesor Waddell zauważa, że niektóre badania wykazały, iż muszki owocowe zwracają uwagę na to, co robią ich rówieśnicy, i potrafią się od nich uczyć.
Rząd Wielkiej Brytanii uznał niedawno, że bliscy ewolucyjnie kuzyni owadów – kraby i homary – są czujące i zaproponował przepisy, które zakazywałyby gotowania ich żywcem.
Jak więc można wykryć emocje u owada? Jak możemy stwierdzić, że nie reagują one po prostu automatycznie? A jeśli naprawdę są wrażliwymi stworzeniami, czy powinniśmy traktować je inaczej?
I to jest pytanie.