8 lat rządów PiS

Jeden ciepły posiłek dziennie je niecałe 25 proc. osób, które sięgają po pomoc organizacji pozarządowych. Co dziesiąta może sobie na to pozwolić tylko raz w tygodniu. Łącznie w 2022 roku z pomocy podmiotów związanych z Federacją Banków Żywności skorzystało około 1,4 mln osób. Nie przestał istnieć problem głodu wśród dzieci. Ponad połowa beneficjentów Banków Żywności (ok. 700 tys. osób) deklaruje, że w ich gospodarstwie domowym przebywają nieletni. Tylko połowa rodzin korzysta z dofinansowanych obiadów w szkole, które są najprostszą i najbardziej oczywistą formą wspierania rodzin zagrożonych niedożywieniem. Z czego wynika niepobieranie pomocy? Najczęściej z zawiłości formalnych i poczucia wstydu.
Osoby, których na żywność nie stać, a które nie chcą się zadłużać, najczęściej rezygnują z ryb, mięsa, wędlin, cukru i słodyczy oraz warzyw i owoców. Ale to nie zawsze wystarcza. Aż 60 proc. badanych w minionym roku zapożyczyło się, by móc pozwolić sobie na zakup żywności.

(na podstawie : Maria Korcz, wyborcza.pl 6.10.2023 Niedożywienie i głód w Polsce. Banki Żywności z problemami. Coraz trudniej im pomagać (wyborcza.biz))

Udostępnij na
0
fb-share-icon0
Tweet 20
Pin Share20

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *