Rozpoczynają się Zimowe Igrzyska Olimpijsie w Pekinie

„Świat zwraca swoje oczy na Chiny” i rozpoczynające się zimowe Igrzyska Olimpijskie. Weźmie w nich udział 3000 sportowców z 91 krajów.

Pekin 2022 jest drugą Olimpiadą, która odbędzie się w czasie pandemii wirusa Covid-19 i podobnie jak w Tokio zeszłego lata, na trybunach nie będzie widzów, przyjaciół ani rodzin.
Wszyscy uczestnicy Igrzysk, od sportowców przez wolontariuszy po media, przechodzą codzienne testy PCR i są zakwaterowaniu w zamkniętym rejonie, w którym ruch jest ograniczony przez cały czas trwania Olimpiady.
Maski na twarz są obowiązkowe przez cały czas, z wyjątkiem zawodów i treningów, a także podczas jedzenia i picia oraz przebywania samemu w pomieszczeniach.

Covid nie jest jedynym cieniem, który kładzie się na tych igrzyskach. Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) był ostro krytykowany za przyznanie Olimpiady Chinom z powodu łamania praw człowieka przez ten kraj.
Obrońcy praw człowieka twierdzą, że chiński rząd stopniowo pozbawia wolności religijnych i innych swobód muzułmanów ujgurskich – mniejszości zamieszkującej głównie prowincję Xinjiang w północno-zachodnich Chinach , poddawanych opresyjnym system masowej inwigilacji, aresztowaniami a nawet przymusową sterylizacją.
Chiny konsekwentnie zaprzeczają tym oskarżeniom utrzymując, że obozy nie są obozami izolacyjnymi, ale „ośrodkami kształcenia i szkolenia zawodowego”.
Wiele krajów ogłosiło dyplomatyczny bojkot igrzysk w Pekinie, ale żaden z nich nie zrezygnował z wysłania na zimową Olimpiadę swoich sportowców.

Pekin jest więc pierwszym miastem, które będzie gospodarzem zarówno letnich, jak i zimowych Igrzysk Olimpijskich, 14 lat po tym, jak gościł letnie Igrzyska Olimpijskie w 2008 roku.
Zawody odbywać się będą w trzech rejonach.
W samym Pekinie odbędą się zawody halowe – curling, łyżwiarstwo szybkie, łyżwiarstwo figurowe i hokej na lodzie – jak również zawody na dużej przestrzeni oraz ceremonie otwarcia i zamknięcia.
Yanqing, położony 75 km od Pekinu, będzie areną sportów ślizgowych – bobsleje, skeleton i saneczkarstwo oraz narciarstwo alpejskie, podczas gdy góry Zhangjiakou, 180 km od stolicy Chin, gościć będą snowboarding, skoki narciarskie, biathlon i biegi narciarskie.

Wiele obiektów w Pekinie z Igrzysk 2008 zostało ponownie wykorzystanych, w tym pływacki Water Cube, który został odnowiony i adoptowany dla curlingu, oraz stadion Ptasie Gniazdo, który będzie gospodarzem ceremonii otwarcia i zamknięcia pekińskich igrzysk zimowych.

Sztuczny śnieg został użyty we wszystkich obiektach, chociaż w tygodniu poprzedzającym Igrzyska w Zhangjiakou spadło trochę naturalnego śniegu. Szacuje się, że do produkcji sztucznego śniegu w samym Yanqing zużyto ponad 220 milionów litrów wody.

Na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich debiutują dwa kraje i są to Haiti i Arabia Saudyjska i obydwa w narciarstwie alpejskim.

Udostępnij na
0
fb-share-icon0
Tweet 20
Pin Share20

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *